Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Błędy, które popełniamy będąc na diecie

Udało się! Rozpoczęliśmy dietę! Długo się zbieraliśmy, bo po drodze liczne wymówki utrudniały start, aż w końcu stało się. Często wiele osób uważa ten fakt za sukces sam w sobie. To oczywiście bardzo dobrze, ponieważ początki są zawsze trudne. Warto jednak mieć świadomość tego, że równie ważne jest wytrwanie w postanowieniu. Dobrze jest także poznać najczęstsze błędy, które popełniamy, będąc na diecie. Ich znajomość pozwoli nam się lepiej przygotować do całego procesu, a także zwyczajnie ich uniknąć.

Dieta, i co dalej?

Jak w każdym przedsięwzięciu wymagającym od nas konsekwencji i samozaparcia, tak i w przypadku diety musimy mieć plan. Nasza misja zaczyna się już w momencie wyboru odpowiedniej dla nas wersji, która pomoże nam osiągnąć zamierzony cel. Trzeba jednak traktować przedsięwzięcie całościowo, to jest jako coś, co ma swój początek, środek i koniec.

W tym celu najlepiej skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, który nie tylko pomoże dobrać odpowiednią dla nas dietę, ale wprowadzi nas także w szczegóły poszczególnych rozwiązań. Warto mieć świadomość, że bez względu na to, którą opcję wybierzemy, musimy zaplanować szczegółowy jadłospis (przynajmniej na kilka dni do przodu), kupić potrzebne produkty, jak również rozpisać pory posiłków. Dopiero wówczas możemy powiedzieć, że rozpoczynamy dietę.

Najczęstsze błędy, które popełniamy będąc na diecie

Dobry plan to nadal jeszcze nie wszystko. Po drodze też musimy pamiętać o wielu sprawach. O czym na przykład?

Dietetycy ostrzegają, że często, po spektakularnym początku, który przynosi upragniony spadek wagi, osiadamy na laurach i nie jesteśmy już tak wytrwali, jak na początku. A dieta to proces, w którym o sukcesie decyduje wytrwałość i konsekwencja. Czasem z pozoru niegroźne i niewielkie błędy, mogą zdecydować o tym, że nasza misja się nie powiedzie. Dlatego warto poznać przeszkody, które możemy spotkać po drodze.

Stawiaj sobie realne cele!

Osoby będące na diecie często stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Tak wysoko, że nie są w stanie jej dosięgnąć. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Stare powiedzenie „mierz siły na zamiary”, niesie w sobie wiele prawdy. Trudno oczekiwać, że zrzucimy 20 kilogramów w ciągu miesiąca, skoro wiadomo, że taką ilość najlepiej rozłożyć w czasie, aby uniknąć przykrego efektu powrotu do starej wagi. Innymi słowy, warto postawić na metodę małych kroków, która jest być może mniej spektakularna, ale za to znacznie bardziej skuteczna!

Przestrzegaj ustalonych zasad!

Stosując dietę (bez względu na jej rodzaj), musimy pamiętać o regularności posiłków. Nasz organizm potrzebuje określonego rytmu, a stałe pory posiłków to bardzo ważna jego część. Tylko w ten sposób dostarczymy swojemu ciału niezbędnych składników odżywczych, a ono odwdzięczy nam się zdrową i smukłą sylwetką.

Bardzo ważne jest również to, aby nie pomijać żadnego posiłku. Nie możemy oczekiwać pozytywnych rezultatów diety, jeśli zrezygnujemy z któregoś z dań. Nie bez kozery mówi się o tym, że to regularność oraz stały schemat stanowią klucz do sukcesu. Być może jedzenie tylko śniadań i obiadów pozwoli nam na szybkie zrzucenie kilogramów, ale z pewnością nie będzie dla nas zdrowe i szybko doprowadzi nas do efektu jojo. Dlatego tak ważne jest wytrwanie w ustalonym rytmie.

błędy, które popełniamy będąc na diecie

Dieta to nie tylko jedzenie!

Wielu osobom, będącym na diecie, wydaje się, że wystarczy mniej jeść, a wymarzona waga przyjdzie sama. Nic bardziej mylnego. Oprócz odpowiedniego menu bardzo istotny jest także ruch. Bez niego trudno oczekiwać jakichkolwiek pozytywnych rezultatów.

Dobra wiadomość jest taka, że aktywność fizyczna może przyjmować najróżniejsze formy. W związku z tym nie musimy się męczyć i robić czegoś, na co zdecydowanie nie mamy ochoty. Ważne jest to, abyśmy dali szansę organizmowi i pozwolili mu aktywować prawidłowy metabolizm. Jest to bowiem klucz do sukcesu, czyli pozbycia się nadmiarowych kilogramów. Aby się to udało, możemy wybrać się na spacer, pojechać z rodziną na rowery albo na basen. Możliwości jest bardzo wiele. Najważniejsze jest to, żeby żyć aktywnie.

Podjadanie i inne grzechy odchudzania, które popełniamy będąc na diecie

Jeśli korzystamy z diety zaproponowanej i rozpisanej specjalnie dla nas przez dietetyka, wówczas problem jest mniejszy. Wystarczy bowiem stosować się do zaleceń. Komplikacje mogą pojawić się wtedy, gdy menu oraz plan odchudzania ustalamy sobie sami. Łatwo wtedy o “drobne ustępstwa”, na które sobie pozwalamy. Mała przekąska między posiłkami, zbyt duża, a czasem zbyt mała niż zalecana porcja, mogą być przyczyną niepowodzeń. Stosowanie danej diety narzuca pewne restrykcje i, skoro się na nią zdecydowaliśmy, musimy przestrzegać wytycznych. W przeciwnym razie może okazać się, że całe przedsięwzięcie spali na panewce.

Pij dużo wody i myśl pozytywnie!

Warto pamiętać o tym, że sposób, w jaki podchodzimy do każdego wyzwania, jest bardzo ważny. Wiele osób, nawet jeśli, rozpoczynając dietę, ma do tego pozytywne nastawienie, z czasem (gdy robi się trudniej) szybko się zniechęca. A to duży błąd, ponieważ musimy zawsze wierzyć w powodzenie naszej misji. W przeciwnym razie każde potknięcie będzie działało na nas demotywująco. Tymczasem ważne jest to, by z uśmiechem i nadzieją patrzeć na przyświecający nam cel. Tylko w ten sposób uda nam się pożegnać niechciane kilogramy!

Na końcu warto pamiętać o tym, aby pić dużo wody, która zawsze działa pozytywnie na nasz organizm. Brak odpowiedniego nawodnienia to częsty błąd, który popełniają osoby będące na diecie. Dlatego, dla lepszych rezultatów, pijmy dużo wody i pielęgnujmy w sobie pozytywne nastawienie do wszystkich swoich działań!

Źródła informacji:

Ładowanie...