Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Co jeść na poprawę nastroju? cz 2. bakterie, węglowodany i kawa

Zobacz także poprzednią część artykułu: Co jeść na poprawę nastroju? cz. 1 serotonina i fenyloetyloamina

Co jeść na poprawę nastroju – dbanie o dobre bakterie

Należy także zadbać o dobre bakterie. W układzie pokarmowym człowieka są zasiedlone liczne gatunki bakterii oraz inne mikroorganizmy. Składają się one na indywidualną mikrobiotę jelitową pełniącą funkcję immunologiczną i metaboliczną. Stanowi ona również łącznik z ośrodkowym układem nerwowym poprzez tworzenie tzw. osi jelitowo-mózgowej. Pomiędzy jelitami a układem nerwowym odbywa się komunikacja za pośrednictwem nerwu błędnego oraz substancji wydzielanych w jelicie. Należą do nich takie jak m.in.: cytokiny i metabolity bakteryjne.

Badacze udowodnili także, że właściwe działanie układu nerwowego zależy od prawidłowo funkcjonującej mikrobioty jelitowej. Produkuje ona np. katecholaminy, serotoninę czy aminokwasy stanowiące prekursory innych neuroprzekaźników. Wszelkiego rodzaju dysbiozy, które są zakłóceniami świata bakterii jelitowych, mogą spowodować też osłabienie określonych funkcji organizmu człowieka. Dotyczy to funkcji poznawczych, spowoduje pojawienie się zaburzeń neuropsychiatrycznych, zaburzeń nastroju, a nawet stanów lękowych i depresyjnych. Z tego wniosek, aby koniecznie dbać o mikrobiotę jelitową. Można to uczynić poprzez: odpowiednią dietę, unikanie czynników stresowych, nieprzyjmowanie nadmiernych ilości antybiotyków i stosowanie pre- i probiotyków.

Okazuje się, że bakterie jelitowe lubią różnorodną dietę. Zastosujmy zatem dużą ilość warzyw oraz produktów pełnoziarnistych, oraz błonnika. Oznacza to, że w naszej diecie powinny znajdować się na stałe takie wyroby jak np. zakwas buraczany, kiszonki i produkty fermentowane, które nazywane są naturalnymi probiotykami. Probiotyki wspomagają naszą florę jelitową, odpowiedzialną również za stan samopoczucia Tak ułożona dieta stanowi najlepszy sposób, żeby dbać o mikrobiotę jelitową. Skutkuje to w efekcie dobrym samopoczuciem, chęcią do działania oraz codziennym dobrym nastrojem.

Co jest na poprawę nastroju?

Co jeść na poprawę nastroju — węglowodany złożone dają dobry nastrój

Węglowodany złożone są nazywane dobrymi węglowodanami oraz stanowią najlepsze źródło energii dla organizmu człowieka, a dodatkowo pozytywnie wpływają one na nastrój. Zatem dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać węglowodany złożone, bowiem wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Dzięki tym węglowodanom poziom glukozy we krwi podnosi się powoli, a człowiek uzyskuje energię na dłużej. Równowaga aminokwasów również zostaje zachowana, a to umożliwia wytworzenie przez mózg serotoniny. Dieta na dobry nastrój winna zatem  uwzględniać pieczywo z pełnoziarnistej mąki, razowe makarony, brązowy ryż, kasze oraz płatki owsiane. Natomiast nie należy jeść takich produktów jak: z białej mąki, słodkich ciast, ciasteczek i innych słodyczy.

Co jeść na poprawę nastroju – dostarczanie organizmowi witamin, składników mineralnych i białka

Zachowanie prawidłowych funkcji układu nerwowego jest również związane z koniecznością dostarczania organizmowi elementów witaminowo-mineralnych. Zatem dobrze skomponowana i zbilansowana dieta powinna dostarczyć potrzebne składniki. Wyróżniamy wśród nich m.in.: witaminy z grupy B np. B1, B2, B6, B12 i kwas foliowy. Witaminy z tej grupy biorą udział przede wszystkim w syntezie neurotransmiterów oraz przyczyniają się do przekazywania sygnałów między komórkami nerwowymi. Do produktów bogatych w witaminy z grupy B zaliczamy m.in.: słonecznik, soję, otręby pszenne, płatki owsiane, kasze (np. gryczana lub jaglana), pełnoziarniste pieczywo, groszek zielony, wątróbkę, ryby (np. makrela, łosoś, pstrąg), orzechy, paprykę czerwoną, banany, brukselkę i szpinak.

Ponadto dobrze zbilansowana dieta powinna uwzględniać także wartościowe białka, które zawierają  jajka, wołowina, sery i drób, a także ryby i owoce morza, a nawet kawa. Pełnowartościowe białko spowalnia wchłanianie węglowodanów, a zatem chroni przed gwałtownymi skokami cukru we krwi danego organizmu. Sprzyja ono również wytwarzaniu noradrenaliny i dopaminy, które odpowiadają za uczucie sytości, zadowolenie i energię. Jajka są bogactwem witamin z grupy B. Jest w nich tyrozyna podnosząca poziom dopaminy i noradrenaliny, zapewniając jednocześnie energię i optymizm. Jajka wspomagają wydzielanie serotoniny. Z kolei drób i wołowina są źródłami witaminy B12, usprawniającej pracę układu nerwowego oraz tryptofanu, wspomagającego wydzielanie serotoniny.

Jeżeli chodzi o kawę, to zaleca się ją pić z umiarem i w rozsądnych ilościach, ale również poprawia ona nastrój. Kofeina zawarta w niej podnosi w organizmie poziom dopaminy i adrenaliny, a w efekcie niweluje zmęczenie, dodaje energii, podkręca metabolizm, poprawia koncentrację i oczywiście nastrój. Nie mniej jednak nadmiar kawy wypłukuje składniki mineralne z naszego organizmu i może wywołać działanie odwrotne. Dlatego ten sposób na dobry nastrój, należy dawkować z rozsądkiem.

Zobacz także pozostałe części artykułu:
Co jeść na poprawę nastroju? cz. 1 serotonina i fenyloetyloamina
Co jeść na poprawę nastroju? cz. 3 witaminy, składniki mineralne oraz woda

Co jeść na poprawę nastroju?

Źródła:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-e-zrodla-dzialanie-przeciwwskazania/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/magnez-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/tryptofan-aminokwas-ktory-poprawi-twoj-nastroj-i-sen/

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-na-poprawe-nastroju-przegon-jesienna-depresje-aa-NLEy-dZeY-gN3M.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przepisy/przepis/555

https://krokdozdrowia.com/dieta-poprawe-humoru-10-produktow/

https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/odzywianie/3692-10-produktow-na-poprawe-nastroju

https://kukbuk.pl/artykuly/jedzenie-na-poprawe-humoru/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/jedzenie-a-dobry-humor-czyli-jak-dieta-poprawic-samopoczucie/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-b-complex-co-wchodzi-w-jej-sklad/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/kwasy-omega-3-i-omega-6-dlaczego-sa-tak-waznym-elementem-diety/

https://bonavita.pl/dieta-na-dobry-nastroj-co-jesc-aby-cieszyc-sie-dobrym-samopoczuciem

https://www.medonet.pl/zdrowie,co-jesc–zeby-sobie-poprawic-nastroj-,galeria,1732433.html

 

Ładowanie...