Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Co to są przeciwutleniacze i jak działają?

Oznaki starzenia się i rozmaite poważne choroby to coś, czego wiele osób chciałoby uniknąć. Przyczyną dolegliwości nierzadko jest stres oksydacyjny, wynikający z nadmiaru szkodliwych wolnych rodników w organizmie i braku elementów potrzebnych do ich zwalczania. Rozwiązaniem są przeciwutleniacze, które występują w pożywieniu oraz są składnikiem różnych kosmetyków. Spowalniają one starzenie się, a także chronią przed wieloma schorzeniami, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zdrowie.

Przeciwutleniacze – czym są?

Przeciwutleniacze (zwane także antyoksydantami) to związki chemiczne, które znacząco opóźniają lub zatrzymują procesy utleniania zachodzące w organizmie. Dzięki temu struktury DNA komórek pozostają nienaruszone, co pozwala na dłuższe cieszenie się młodym wyglądem i zdrowiem. Oprócz tego przeciwutleniacze chronią także przed szkodliwym wpływem codziennego stresu, zanieczyszczenia środowiska czy zmęczenia. Czynniki te przyczyniają się bowiem do powstawania wolnych rodników w ciele człowieka, które prowadzą do wielu poważnych chorób.

Przeciwutleniacze – w jakich warzywach i owocach można je znaleźć?

Antyoksydanty są składnikami wielu różnych produktów spożywczych. Najwięcej odmian przeciwutleniaczy jest jednak w owocach i warzywach. Grejpfruty, jabłka, pomarańcze i papryki są bogate w związki zwane polifenolami. W pomidorach, marchewkach i sałatach można zaś znaleźć beta-karoten oraz witaminę A. Podobnie owoce dzikiej róży, cytryna, kiwi, jarmuż czy tłuszcze roślinne są doskonałymi źródłami witamin C i E. Aby mieć pewność, że wszystkie związki są odpowiednio suplementowane, warto tym samym zadbać o odpowiednio zbilansowaną i zdrową dietę. W tym celu dobrze jest odwiedzić wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże w ułożeniu prawidłowego jadłospisu. Zapewni to doskonałą ochronę przed stresem oksydacyjnym i pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów.

przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze – przed jakimi zaburzeniami i chorobami chronią?

Antyoksydanty posiadają wiele praktycznych zalet, dzięki czemu pozytywnie wpływają na zdrowie. Ich obecność w codziennych posiłkach jest także gwarancją zniwelowania możliwości rozwoju poważnych chorób. Poszczególne podtypy przeciwutleniaczy zabezpieczają organizm przed różnymi typami schorzeń. Chcąc zadbać o zdrowie, zdecydowanie warto tym samym zapoznać się z właściwościami poszczególnych związków, aby odpowiednio dobrać je do swoich potrzeb.

Beta-karoten i inne związki z grupy karotenoidów

Karotenoidy to elementy, które wywierają pozytywny wpływ na oczy. O ich suplementację powinny zadbać osoby zmagające się z różnymi wadami wzroku oraz znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę. Oprócz tego przeciwutleniacze tego typu chronią organizm przed nowotworami i miażdżycą. Zabezpieczają także komórki przed groźnymi mutacjami. Beta-karoten jest zaś uważany za doskonałe rozwiązanie problemów ze zmarszczkami. Wspomaga również proces równomiernego opalania skóry i ogranicza ryzyko wystąpienia bolesnych oparzeń słonecznych.

Polifenole

Polifenole to kolejne antyoksydanty, które charakteryzują się pozytywnym wpływem na wzrok. Znacząco pobudzają bowiem mikrokrążenie gałek ocznych oraz ogólne krążenie w organizmie, dzięki czemu wstrzymują rozwój chorób układu krwionośnego. Podobnie jak karotenoidy, polifenole chronią także przed występowaniem nowotworów. Zatrzymują również procesy starzenia się, pozwalając na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu na dłużej.

Witaminy C i E

Obecność witamin C i E w organizmie to gwarancja wysokiej odporności na przeziębienia i zniwelowania problemów z ziemistą i mało elastyczną skórą. Podobnie jak polifenole i karotenoidy, związki te nie dopuszczają także do rozwoju miażdżycy i nowotworów. Oprócz tego znakomicie sprawdzają się w profilaktyce takich schorzeń jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Przeciwutleniacze – podsumowanie

Przeciwutleniacze to związki o wielu zaletach i właściwościach. Nie tylko bowiem chronią przed zgubnymi skutkami stresu oksydacyjnego, ale także zabezpieczają organizm przed poważnymi chorobami. Poprawiają również wygląd zewnętrzny i hamują procesy starzenia. W trosce o zdrowie warto tym samym wprowadzić je do codziennej diety.

Źródła:

  1. Antyoksydanty − działanie antyoksydacyjne w kosmetyce | Apteline.pl, https://apteline.pl/artykuly/antyoksydanty-w-kosmetykach-zastosowanie-wlasciwosci
  2. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) – czym są i jak zadbać o nie w diecie? – KtoMaLek, https://ktomalek.pl/blog/antyoksydanty-przeciwutleniacze-czym-sa-i-jak-zadbac-o-nie-w-diecie/w-908
  3. Przeciwutleniacze – działanie, występowanie- ABCZdrowie, https://zywienie.abczdrowie.pl/co-to-sa-antyoksydanty?amp=1
  4. Przeciwutleniacze – Wikipedia, wolna encyklopedia, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przeciwutleniacze

Ładowanie...