Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Cola, kawa czy RedBull?

Reklamy nieustannie przedstawiają nam antidotum na różne dolegliwości i bolączki tego świata. Cudowne środki na problemy z łysieniem, tabletki na młodość, a także oczywiście różnego rodzaju napoje pobudzające, które zapewnić nam mają energię i siły witalne na cały dzień. Czy faktycznie działają tak świetnie? Czy mają jakieś niepożądane skutki uboczne? Co jest lepsze, Cola, kawa czy Red Bull? A może istnieją jakieś inne, zdrowsze alternatywy?

Cola, kawa czy RedBull – siły witalne potrzebne od zaraz!

Codzienne życie narzuca nam bardzo szybkie tempo. Jesteśmy zarzucani obowiązkami i zadaniami do wypełnienia. Co więcej, zmusza się nas do działania pod presją, a to niestety może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niewielu z nas jest w stanie sprostać oczekiwaniom codzienności bez jakichś wspomagaczy. Wypijamy więc litry kawy, a niejednokrotnie sięgamy po popularne energetyki, takie jak Red Bull. Aktualne badania pokazują jednak, że nadmierne spożycie tego typu napojów może odbić się na stanie naszego zdrowia. Czy warto je pić? Czy mamy do wyboru jakieś alternatywy?

Popularne pobudzacze – jak działają?

Kawę i napoje energetyczne łączy jedno – zawierają kofeinę! To popularny i znany od dawna składnik, który w dużych ilościach może działać na nas bardzo niekorzystnie. Dlaczego tak się dzieje? Jak działa on na nasz organizm?

Kofeina ma za zadanie pobudzać nas i stawiać na nogi wtedy, gdy potrzebujemy zająć się ważnymi obowiązkami. W rozsądnych ilościach nie jest szkodliwa, ale w nadmiarze może wywołać różne niepożądane dolegliwości.

Występuje ona w formie białego proszku, o bezwonnym gorzkim smaku. Co ważne, kofeina nie odkłada się w organizmie, tylko wydalana jest wraz z moczem. Dzienne, dość bezpieczne spożycie to około 250 miligramów (przeciętnie filiżanka kawy zawiera około 5-10 mg). Znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale również w herbacie, kakao oraz w popularnych energetykach. Po spożyciu swoje maksymalne stężenie osiąga nawet po 30 minutach. Jej główne działanie polega na blokowaniu receptorów adenozyny, w efekcie czego następuje zwiększone wydzielanie adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Dzięki temu nasz organizm jest pobudzony i gotowy do działania. Ponadto kofeina działa jak naturalny stymulator, niwelując uczucie zmęczenia i podnosząc sprawność myślenia.

W niewielkich dawkach kofeina działa korzystnie na organizm, pobudzając, poprawiając koncentrację oraz dając nam energię do działania. Najnowsze badania pokazują, że spożycie mniejsze niż 250 miligramów dziennie, nie ma niekorzystnego wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego. Nie zwiększa także ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Należy jednak dbać o to, aby nie przekraczać zalecanej dziennej ilości kawy oraz kofeiny. Jej nadmiar może bowiem prowadzić do uzależnienia, a co za tym idzie do nadmiernego pobudzenia, a także problemów ze snem oraz chorób układu pokarmowego.

cola kawa czy RedBull

Kawa i inne energetyki – dlaczego mogą zaszkodzić?

Najnowsze badania pokazują, że kawa to nie najgorszy spośród napojów uznanych za używki. W rozsądnych ilościach może nawet działać korzystnie na nasz organizm, ale jak to wygląda w przypadku napojów energetycznych?

Niestety w napojach gazowanych, takich jak Cola, oraz w popularnych energetykach znajdziemy znacznie więcej składników, które mogą prowadzić do uzależnienia, a w konsekwencji do poważnych schorzeń. Winna temu jest skondensowana dawka pobudzaczy, między innymi kofeiny, tauryny oraz ogromne ilości cukru, które dają szybki zastrzyk kiepskiej jakości energii. Napoje energetyczne są dodatkowo gazowane, co może wpływać negatywnie na przykład na szkliwo zębowe.

Wśród niepożądanych skutków spożycia napojów energetycznych znajdziemy przede wszystkim ryzyko nadmiernego pobudzenia, które wywołuje problemy ze snem oraz przyspieszoną akcję serca. Wypijanie zbyt dużej ilości daje efekt podobny jak w przypadku narkotyków. Natychmiastowy efekt „kopa” prowadzi do apatii i pogorszenia nastroju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość tego typu produktów jest słodzona bardzo dużą ilością cukru, którego szkodliwe działanie jest niezaprzeczalne.

Cola, kawa czy Red Bull – co pić, aby dodać sobie energii?

Warto uświadomić sobie, że składy poszczególnych produktów różnią się od siebie i niedobrze jest wrzucać wszystkie razem do jednego worka. Aby uchronić się przed spożyciem niekorzystnych składników, najlepiej uważnie czytać etykiety. Niektóre bowiem, spożywane z umiarem, nie będą działały na nas tak niekorzystnie. Należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, na przykład to, jakie substancje słodzące znajdują się w środku albo jak dużo konserwantów użyto do produkcji napoju. Może się bowiem okazać, że w składzie występują także naturalne produkty, takie jak stewia czy witaminy z grupy B.

Dobrym pomysłem jest także znalezienie naturalnych pobudzaczy, które bez obaw możemy włączyć do swojej codziennej diety. Składniki takie jak guarana występują w wielu produktach spożywczych, pełniąc te same funkcje co napoje energetyczne czy kawa. Będą działały nie tylko energetyzująco, ale jednocześnie mogą dostarczyć nam wartościowych składników odżywczych. Po rzetelną wiedzę, a także propozycje energetycznego menu, warto udać się do dietetyka, który stworzy dla nas idealny jadłospis.

Zdrowa i zbilansowana dieta najlepszym pobudzaczem!

Warto uświadomić sobie, że nie istnieją żadne cudowne preparaty, które niezauważenie dostarczą nam energii i pobudzą do działania. Większość produktów dostępnych na rynku naszpikowana jest chemią oraz węglowodanami w ogromnych ilościach. Spożycie ich może prowadzić do uzależnienia, a co za tym idzie do wywołania poważnych schorzeń i dolegliwości całego organizmu. Zamiast więc szukać takich niepewnych rozwiązań natychmiastowych, lepiej wzbogacić swoją codzienną dietę o wartościowe i pobudzające składniki. Nasze menu powinno zawierać dużo witamin, w szczególności z grupy B. One bowiem stymulują układ nerwowy i dają nam paliwo do działania. Warto pamiętać, że tylko dzięki naturalnej i zdrowej diecie możemy osiągać wyznaczone cele.

 

Źródła informacji:

 

Ładowanie...