Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Czy metabolizm zwalnia z wiekiem?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że metabolizm zwalnia z wiekiem i następuje to już po 30 lub 40. Jednakże prawda jest taka, że zmienia się on dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Ostatnie badania zmieniają całe spojrzenie na tę kwestię. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm jest to inaczej przemiana materii, czyli reakcje biochemiczne i energetyczne zachodzące w organizmie człowieka. Jest to na przykład potrzebne do wytworzenia energii, dobrego funkcjonowania narządów czy też usuwania toksycznych substancji. Na metabolizm wpływają różne czynniki, na przykład wysiłek fizyczny, który go przyspiesza. Nie bez znaczenia jest również dieta i sposób odżywiania. Wśród produktów, które zwiększają metabolizm, wymienia się zieloną herbatę i ostre przyprawy. Jest to również imbir, kurkuma i kawa. Pozytywnie na tę kwestię wpływa także sen.

Jakie wymienia się fazy metabolizmu? Czy możemy mówić, że metabolizm zwalnia z wiekiem?

Wyróżnia się cztery fazy związane ze zmianą metabolizmu. Pierwsza dotyczy dzieci od urodzenia do pierwszego roku życia. Istotne jest to, że na początku tempo jest takie samo, jak u mamy, a później zwiększa się o 50 procent. Kolejny etap to delikatne zmniejszenie przemiany materii, które utrzymuje się do około 20 roku życia. Trzecia faza dotyczy ludzi między 20 a 60 rokiem życia. Należy podkreślić, że w tym czasie jest stałe i niezmienne tempo przemiany materii. Natomiast po 60 roku życia metabolizm zwalnia, a bardzo niski obserwuje się u osób po 90 roku życia. Jest on wówczas o 26 procent mniejszy niż u dorosłych między 20 a 60 rokiem życia.

Czy metabolizm zwalnia z wiekiem?

Malutkie dzieci, które mają od 9 do 15 miesięcy, mają bardzo szybki metabolizm. Co więcej, potrzebują mnóstwo energii. Pochłania ona 43 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Później spada i przez całe dzieciństwo utrzymuje się na tym samym poziomie, aż do ukończenia 20 roku życia. Ponadto faktem jest to, że przez całe życie metabolizm utrzymuje się na tym samym poziomie i zwalnia dopiero po 60. Dlatego tycie po 30, 40 lub 50 nie jest związane ze spowolnioną przemianą materii, ale nieprawidłową dietą, małą aktywnością fizyczną i spożywaniem nadmiernej ilości kalorii.

Metabolizm zwalnia z wiekiem

Jakie wyróżnia się rodzaje metabolizmu?

Metabolizm dzieli się na anaboliczny i kataboliczny. Pierwszy pozwala na syntezę składników potrzebnych do budowy i dobrego działania komórek. Dochodzi do tego na skutek reakcji biochemicznych, które umożliwiają budowę tego, co składa się na organizm. Jest to możliwe przez systematyczne jedzenie białek, lipidów i węglowodanów. Najważniejsze jest to, aby odżywiać się regularnie i dobrze. Z kolei katabolizm pozwala na pozyskiwanie energii ze składników odżywczych przez degradację cząsteczek energii. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład w nocy, kiedy organizm nie otrzymuje pożywienia.

Jak przyspieszyć metabolizm przez dietę?

Istnieje szeroka gama posiłków, które wpływają na przyspieszenie metabolizmu. Niespodziewanym sojusznikiem w tym względzie są przyprawy, a dokładnie składniki aktywne zawarte w przyprawach. Korzystnie na przemianę materii wpływa między innymi piperyna z pieprzu, kapsaicyna z papryki i gingerol z imbiru. Substancje te również są odpowiedzialne za charakterystyczny smak przypraw. Istotne jest jednak to, że zwiększają wytwarzanie energii nawet o kilkanaście procent. Metabolizm można też podkręcić przez częste jedzenie małych posiłków. Dzięki temu nie dochodzi do zatrzymania procesów trawiennych organizmu. Należy też spożywać białko, które należy do najważniejszych makroskładników. Zatem osoby, które pragną poprawić przemianę materii, powinny dbać o odpowiedni udział białka w diecie. Dlatego trzeba sięgać po ryby, nabiał, rośliny strączkowe, a także chude mięso. Kolejnym elementem przybliżającym do lepszego metabolizmu jest błonnik, który pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Inne sposoby na podkręcenie metabolizmu

Specjaliści podkreślają, że do podkręcenia przemiany materii potrzebna jest także właściwa ilość witaminy C. Zawiera ona L-karnitynę, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zamienia ją na energię. Bierze także udział w usuwaniu niepotrzebnych produktów metabolizmu poza komórkę. Dla prawidłowej gospodarki hormonalnej należy również dbać o odpowiednią ilość jodu, a także wysypiać się i odpoczywać. Konieczna jest też dbałość o nawadnianie organizmu. Dlatego w ciągu dnia należy regularnie spożywać płyny. Pamiętaj także o aktywności fizycznej, która jest także podstawą zdrowego trybu życia. Dlatego przynajmniej dwa razy w tygodniu należy wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne dopasowane do Twoich możliwości i zdrowia. Nie stosuj też żadnych głodówek i diet o bardzo niskiej kaloryczności. Jest to istotne, ponieważ wpływają one niekorzystnie na metabolizm organizmu.

Zatem odpowiedź na pytanie, czy metabolizm zwalnia z wiekiem, jest pozytywna, ale można mówić o tym dopiero po sześćdziesiątce.

Pamiętaj o tym, aby te wszystkie rady stosować jednocześnie, ponieważ tylko wtedy można osiągnąć najlepsze rezultaty. Co więcej, najlepiej skontaktować się z dietetykiem, który dobierze plan odżywania konkretnie do danej osoby i uwzględni indywidualne predyspozycje. Każdy człowiek jest inny, ma inne preferencje żywnościowe, alergie czy choroby. Dlatego dieta powinna być dobrana przez dietetyka. Specjalista będzie także monitorował postępy.

Bibliografia:

1. https://odzywianie.wprost.pl/odchudzanie/10480222/jak-tempo-metabolizmu-zmienia-sie-z-wiekiem-obalono-popularny-mit.html [dostęp 14.10.2022r.]

2. https://www.nowafarmacja.pl/blog/metabolizm-co-to-jest-co-na-niego-wplywa-rodzaje [dostęp 14.10.2022r.],

Ładowanie...