Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Czym jest bulletproof coffee? Jakie są jej właściwości i czy faktycznie działa?

Świat nie zatrzymuje się ani na chwilę, dlatego, aby za nim nadążyć, często sięgamy po różnego rodzaju sposoby na pobudzenie. Dla wielu z nas tradycyjna kawa czy napoje energetyczne już nie są wystarczające. Szukamy więc innych możliwości, które jeszcze skuteczniej dadzą nam energię do działania. Być może właśnie z tego powodu, do naszej strefy klimatycznej zawitała bulletproof coffee. Jaki jest jej skład i czy naprawdę działa?

Co to jest bulletproof coffee — kawa?

Jest to napój o pobudzającym charakterze, który pochodzi z dalekiego Tybetu. Pierwotnie piły go tamtejsze plemiona, a składał się on z herbaty z dodatkiem masła i mleka jaków. Współczesną wersję stworzył z kolei Amerykanin Dave Asprey. Zamiast herbaty zaproponował on kawę, uzupełniając ją o krowie masło (koniecznie z ekologicznych źródeł) oraz o olej MCT. Bulletproof coffee to w języku polskim kawa kuloodporna. Jej zadaniem jest dodawać energii i poprawiać naszą koncentracją podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Czy bulletproof coffee dieta naprawdę ma moc?

Sekret działania kuloodpornej kawy bierze się z połączenie składników. Sama kawa zawiera oczywiście kofeinę, która ma walory pobudzające wszystkie komórki naszego ciała oraz usprawniające procesy myślowe. Olej jest z kolei doskonałym źródłem energii, która szybko wchłania się już w przewodzie pokarmowym. Masło zaś to białko, które wpływa korzystnie na trawienie i prawidłową pracę jelit. Zawiera także witaminy.

Miks ten sprawia, że od razu na starcie otrzymujemy wartościową dawkę energii. Niektórzy specjaliści wskazują, że można traktować ją nawet jako samodzielny posiłek, którym można zacząć dzień albo zastosować go przed treningiem. Wynika to z faktu, że bulletproof coffee dieta jest odpowiednio kaloryczna, dzięki czemu po jej spożyciu czujemy nie tylko nowy zapał, ale także sytość. Co jeszcze warto wiedzieć o kuloodpornej kawie?

Czym jest Bulletproof coffee? Jakie są jej właściwości i czy faktycznie działa?

Jak działa bulletproof coffee — kawa?

Znając skład kuloodpornej kawy, nie dziwi już fakt, że ma ona tak silne działanie pobudzające. W rzeczywistości nie ma tu żadnej magii. Wykorzystuje się w niej jedynie moc poszczególnych elementów. Dzięki nim dostajemy, wystarczającą na poranny rozruch, dawkę kalorii i mocy do działania. Pobudza ona więc zarówno nasze ciało, jak i umysł. Może być nieoceniona jako pierwszy posiłek w ciągu dnia, ale równie dobrze sprawdzi się na przykład po południu, kiedy zaczynamy odczuwać pierwsze spadki sił.

Pewne wątpliwości pozostawia jednak smak takiego napoju. Czy kawa z dodatkiem tłuszczu może być dobra? Okazuje się, że olej MTC (można dodać także olej kokosowy) jest na tyle neutralny, że nie zmienia w znaczący sposób kompozycji smakowej. Oczywiście na pewno nie trafi ona w gust wszystkich osób, ale zanim wydamy werdykt, warto spróbować tego rozwiązania na własnej skórze. Być może okaże się ona naszym ulubionym porannym napojem?

Jak przygotować kawę kuloodporną w domowych warunkach? — bulletproof coffee recipe butter

Kawa kuloodporna w ekspresowym tempie zyskała ogromną popularność. Jej sława wzięła się przede wszystkim z jej pobudzających mocy, ale to nie koniec jej zalet. Plusem jest także całkiem przyjemny smak oraz to, że można ją bez przeszkód przygotować w domowym zaciszu. Dzięki temu nawet bladym świtem można dostać szybki zastrzyk zdrowej energii. Co będzie potrzebne do jej wykonania?

Bazą napoju jest oczywiście kawa. Najlepiej Arabica, ponieważ dobrze komponuje się z pozostałymi składnikami i ma odpowiednią kwasowość. Warto pamiętać jednak, że można dodać także inne odmiany w zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji. Dodatek stanowią olej MTC lub kokosowy, a także masło. Może być to zarówno masło krowie, jak i wersja pochodzenia roślinnego, na przykład ghee. Walory smakowe nie zmienią się, a doskonałą kawą będą mogli cieszyć się również weganie oraz osoby uczulone na białko zwierzęce.

Choć sekret mocy bulletproof coffee recipe tkwi w składnikach, w razie potrzeby można je modyfikować, na przykład dodając ulubioną odmianę kawy albo wybrany gatunek masła. Najlepiej, aby wszystkie elementy były dobrej jakości. Dzięki temu smak będzie jeszcze lepszy. Co więcej, dla wzbogacenia kompozycji możemy uzupełnić gotowy napój o przyprawy takie jak cynamon, kardamon czy wanilię. Zyska on jeszcze więcej walorów dzięki korzennym aromatom. Istnieje też wersja bulletproof coffee no butter czy nespresso.

Aby przygotować bulletproof coffee, wystarczy zaparzyć Arabicę lub inny gatunek, a następnie dodać jedną lub dwie łyżeczki oleju i tyle samo masła. Całość można uzupełnić o przyprawy, w proporcjach wedle uznania. Napój przygotowuje się dokładnie tyle samo czasu, ile tradycyjną poranną kawę.

Czym jest Bulletproof coffee? Jakie są jej właściwości i czy faktycznie działa?

Czy kawa kuloodporna ma jakieś wady?

Choć wszystkie zalety bulletproof coffee brzmią bardzo kusząco i chciałoby się pić ją przez cały dzień, warto zachować w tym względzie umiar. Mimo iż, działa ona korzystnie na nasz organizm, w żadnym wypadku nie zastąpi zbilansowanej diety. Napój ten jest zdrowy, ale bazuje przede wszystkim na kwasach tłuszczowych. Nie zawiera pozostałych, równie potrzebnych elementów, takich jak białka, błonnik czy węglowodany. Dbając o zdrowe menu, możemy jednak wypić jedną lub dwie filiżanki tej kawy w ciągu dnia. Przeciwwskazaniem do stosowania jest dieta węglowodanowa. Nie powinny jej również pić osoby, które stosują dietę lekkostrawną.

Po więcej szczegółów warto skierować się do dietetyka, który podpowie nam, w jaki sposób skomponować zdrową, w pełni zbilansowaną i dopasowaną do naszych potrzeb dietę. Będzie ona nie tylko bezpieczna dla naszego organizmu, ale również smaczna. Dzięki niej będziemy mogli utrzymać lub zbudować doskonale szczupłą sylwetkę.

Ładowanie...