Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Czym jest efekt jojo i jak go unikać?

Bardzo wiele osób, które odchudzały się, doświadczyły tak zwanego efektu jojo. Objawia się on przez bardzo szybki powrót do stanu przed wprowadzenia diety. Czasami zdarza się, że masa ciała jest większa niż pierwotnie. Jest to bardzo przykre doświadczenie, ponieważ odbiera całą chęć do podejmowania kolejnych prób związanych z odchudzaniem. Dlatego dzisiaj oddajemy to Twoich rąk artykuł, z którego dowiesz się, czym jest efekt jojo i jak go unikać.

Efekt jojo — co to jest? Jak wygląda?

Cechą charakterystyczną efektu jojo jest brak zdolności do utrzymania stałej wagi ciała. Człowiek chudnie, a następnie ponownie zyskuje zbędne kilogramy. Do takiego stanu rzeczy prowadzą przede wszystkim błędy dietetyczne i nieprawidłowe nawyki, które mimo diety nie zostały wyeliminowane. Według badań około 80% osób po około roku wraca do wagi sprzed procesu odchudzania. Nie są to optymistyczne statystyki, dlatego zmiana nawyków jest tak istotna.

Efekt jojo, czyli jakie są podstawowe przyczyny prowadzące do powstania tego zjawiska?

Najczęstszą przyczyną efektu jojo jest źle opracowana dieta, która nie dostarcza najważniejszych składników odżywczych. Drastyczne wyłączenie niektórych produktów prowadzi do szybkiej redukcji masy ciała. Następnie, gdy osoba odchudzająca się w ten sposób osiągnie cel, wraca do starych nawyków, a tym samym skazuje się na ponowne zgromadzenie dodatkowego tłuszczyku. Błędem jest również brak aktywności fizycznej podczas procesu związanego z odchudzaniem. Gdy człowiek się nie rusza, ale stosuje dietę odchudzającą, traci masę tłuszczową i mięśniową. Ta ostatnia jest niestety bardzo ważna, jeśli chodzi o utrzymanie stałej i dobrej wagi.

Czym jest efekt jojo i jak go unikać?

Efekt jojo, dlaczego trzeba go unikać?

Efekt jojo nie jest niczym miłym i do tego wiąże się z różnymi konsekwencjami. Po pierwsze osoba, która się odchudza, podejmuje to przedsięwzięcie po to, aby osiągnąć pewien cel. Efekt jojo uniemożliwia realizację tego zadania i prowadzi tym samym do frustracji, a także zaniżonego poczucia własnej wartości. Człowiek traci sens i nie ma najmniejszej ochoty na kolejne próby związane z wprowadzaniem diety, ponieważ wie, że nie przyniosą one skutku. Co więcej, nadmierna tkanka tłuszczowa prowadzi do cukrzycy, chorób układu krążenia i innych przypadłości.

Racjonalna dieta, czyli schudnij w 3 miesiące bez efektu jojo

Dieta powinna być przede wszystkim racjonalna, dlatego zapomnij o cudownych sposobach na zmniejszenie masy ciała, a także wszelkich głodówkach. Dbaj o zróżnicowanie codziennych potraw i zrezygnuj z żywności przetworzonej. W zamian wprowadź do swojego menu świeże warzywa, owoce, jajka, nabiał, chude mięso, ryby i owoce morza, zdrowe kasze, nierafinowane oleje, produkty zbożowe z pełnego przemiału, a także nasiona i orzechy. Co więcej, Twoje posiłki powinny być małe, ale za to częstsze. Specjaliści zalecają około 4-5 dań w ciągu dnia, spożywanych co 3-4 godziny. Nawadniaj organizm i wypijaj w tym celu wodę mineralną, filtrowaną lub z kranu. Najlepszy rezultat osiągniesz przy zakresie 1,5-2 litrów płynów dziennie w zależności od wagi ciała.

Jak uniknąć efektu jojo, czyli podtrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych po zakończeniu kuracji

Wiele osób popełnia błąd i rezygnuje z wypracowanych nawyków po terapii odchudzającej. Dlatego mimo osiągnięcia wymarzonej sylwetki podtrzymuj to, co udało Ci się w tym czasie osiągnąć. Regularnie przyjmuj małe posiłki, ale bogate w niezbędne witaminy, składniki odżywcze i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Sporadyczne spożywanie w niewielkich ilościach słodyczy, tłustych serów, ciastkach, fast foodów przy zachowaniu podstawowych filarów zdrowego odżywiania nie powinno niweczych efektów odchudzania. Dzięki temu nie tylko uda Ci się utrzymać wymarzoną sylwetkę, ale także skutecznie zadbać o swoje zdrowie. Warzywa, owoce, orzechy i produkty zbożowe zawierają składniki, które pomagają chronić organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W rezultacie człowiek zachowuje zdrowie i cieszy się młodością oraz witalnością przez dłuższy czas. Procesy starzenia organizmu postępują znacznie wolniej.

Czym jest efekt jojo i jak go unikać?

Systematyczna aktywność fizyczna jako sposób na uniknięcie niechcianego efektu jojo

Rozsądna dieta to nie jedyny sposób, który ochroni Cię przed doświadczeniem efektu jojo. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Wystarczy, że będziesz na nią poświęcać około 30 minut każdego dnia. Na początku będzie trudno, ale z czasem Twój umysł przyzwyczai się do nowej czynności i będzie traktował ją, jak naturalny stan rzeczy, odprężenie i relaks. Zacznij robić to, co sprawia Ci największą przyjemność. Próbój różnych aktywności: bieganie, jazda na rowerze, joga lub fitnessem. Fantastyczne efekty przynosi również pływanie. Pamiętaj o tym, że regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści. Wspaniała i szczupła sylwetka to nie wszystko, ponieważ w tym przypadku możesz też liczyć na zdrowy wygląd skóry oraz poprawę profilu lipidowego krwi, czyli stężeń cholesterolu. Ponadto, przyczynisz się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także obniżenia ciśnienia tętniczego. Poprawisz jakość snu, a także ogólne samopoczucie, które pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami.

Jak uniknąć efektu jojo, czyli zadbaj o swoją motywację

Kolejnym czynnikiem, który pomoże Ci w osiągnięciu wymarzonego rezultatu, jest motywacja. Gdy znajdziesz w sobie siłę to z pewnością uda Ci się osiągnąć sukces. Nie poddawaj się przy małych potknięciach i nie rezygnuj ze swojego planu, gdy będziesz mieć gorszy dzień. Świadomość człowieka nie lubi nowości i wysiłku, dlatego będzie próbowała skierować Cię na stare tory, jednak gdy wytrwasz, potraktuje nowy projekt, jak coś naturalnego.

Najlepszym sposobem na uniknięcie efektu jojo jest wizyta u specjalisty, czyli dietetyka. Dzięki temu stworzysz realny plan działania i otrzymasz specjalnie opracowaną dietę dopasowaną do Twoich preferencji i uwzględniającą choroby, alergie i inne przypadłości, z którymi być może się zmagasz. Dietetyk podpowie Ci, czego unikać i udzieli wsparcia w najtrudniejszych momentach. W rezultacie zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa.

Bibliografia:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/radydietetyka/78473,efekt-jo-jo

Ładowanie...