Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta 1300 kcal efekty jadłospis, zasady

Dieta 1300 kcal należy do kategorii diet redukcyjnych. Jej zasadniczym celem jest zrzucenie tkanki tłuszczowej. W tym przypadku nie trzeba tak dużej uwagi zwracać na kategorię konsumowanych artykułów spożywczych, a zgodnie z nazwą na liczbę kalorii. Trzeba jednak podejść do sprawy ostrożnie, ponieważ nieprawidłowo stosowana dieta może przyczynić się do niedoborów witamin i innych składników odżywczych. Poznaj zatem zasady diety 1300 kcal, efekty, a także przykładowy jadłospis.

Na czym polega dieta 1300 kcal?

Dieta 1300 kcal opiera się na spożywaniu dobrze zbilansowanych i niskokalorycznych potraw. Istotną kwestią jest to, aby komponowane posiłki nie tylko przyczyniły się do utraty wagi, ale również dostarczały niezbędnych mikro- i makroelementów, witamin, soli mineralnych oraz innych składników. Co więcej, w diecie 1300 kcal należy unikać dań smażonych i żywności przetworzonej zawierających w swoim składzie cukry proste, tłuszcze trans, słodycze, produkty cukiernicze i inne tego typu produkty. Ponadto, wszystkie spożywane w ciągu dnia potrawy dzieli się w tym przypadku na pięć niewielkich posiłków, a więc: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Pamiętaj również o tym, aby przygotowywane jedzenie spożywać z uwzględnieniem odstępu czasowego na poziomie około 2 do 3 godzin. Ważne jest też to, aby ostatni posiłek zjedzony był najpóźniej 2 godziny przed udaniem się na nocny odpoczynek. Dieta 1300 kcal będzie skuteczna, jeśli zachowa się właściwe proporcje makroelementów: białko (10-20%), tłuszcze (20-35%) i węglowodany (45-65%).

Dieta 1300 kcal efekty jadłospis, zasady

Jakie produkty poleca się przy diecie 1300 kcal?

W diecie 1300 kcal spożywa się w szczególności produkty zbożowe pełnoziarniste, czyli otręby, brązowy ryż, kaszę jęczmienną, jaglaną, gryczaną czy płatki owsiane. Na liście dozwolonych produktów znajduje się również chudy nabiał, warzywa, owoce, oliwa z oliwek i inne nierafinowane oleje, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki, ryby morskie i chude mięso (kurczak, indyk). Duże znaczenie ma też dbałość o właściwy poziom nawodnienia organizmu. Dlatego każdego dnia należy wypijać około 2 litry niegazowanej wody mineralnej i innych płynów (herbatki ziołowe). Zależy to także od aktywności fizycznej i rodzaju wykonywanej pracy.

Czy dieta 1300 kcal jest bezpieczna?

Nie ma jednej uniwersalnej diety, która sprawdziłaby się u każdej osoby. Duży wpływ na to, czy dieta się przyjmie, ma indywidualny poziom podstawowej przemiany materii, czyli w skrócie PPM. Informuje ona o tym, jakiej liczby kalorii potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Istotne jest jednak to, że diety, które dostarczają mniej kalorii, niż określa PPM, należą do kategorii niedoborowych i w konsekwencji nie są one zalecane do stosowania. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, a w szczególności wieku, wzrostu, wagi i płci konkretnej osoby. Dla przykładu, kobiety w wieku 25 lat, wadze na poziomie 65 kg i wzroście około 170 cm potrzebują 1484 kcal. Z kolei starsze panie w wieku 56 lat, masie ciała 60 kg i wzroście 160 cm mają PPM na poziomie 1273 kcal. Z powyższego przykładu wynika, że bardziej zaawansowane wiekowo przedstawicielki płci pięknej mogą bezpiecznie sięgać po rozwiązania diety 1300 kcal.

Dieta 1300 kcal efekty jadłospis, zasady

Dieta 1300 kcal – efekty

W teorii dieta 1300 kcal wychodzi z założenia, że w tym przypadku można zrzucić około 1 kilogram w ciągu tygodnia. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Nie wszyscy osiągną takie rezultaty. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że szybkość pozbywania się niechcianej tkanki tłuszczowej uzależniona jest od osiąganego deficyty kalorycznego. Do tego niezbędne jest wyliczenie całkowitej przemiany materii, czyli CPM. Dzięki temu dowiesz się, ile Twój organizm wymaga kalorii na czynności i aktywność, którą podejmujesz każdego dnia.

Lepiej to wszystko zobrazować na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że mamy dwie kobiety, jedną młodszą i drugą starszą. Pierwsza pani ze względu na średnią aktywność fizyczną ma CPM na poziomie 2200 kcal. Natomiast druga przy siedzącym trybie życia 1500 kcal. W rezultacie młodsza osiągnie deficyt 900 kcal i w konsekwencji będzie gubiła 0,9 kg tkanki tłuszczowej na tydzień. Z kolei starsza przedstawicielka płci pięknej będzie miała deficyt 200 kcal, a więc straci 0,2 kg tkanki tygodniowo.

Przykładowy jadłospis 1300 kcal

Dla przykładu zaprezentujemy jadłospis na jeden dzień. Oczywiście zaczynamy od śniadania. Na dobry początek dnia można zjeść dwie kromki razowego pieczywa z sałatką, pomidorem i kawałkiem gotowanej piersi z indyka. Po kilku godzinach przychodzi czas na drugie śniadanie. Świetną propozycją z pewnością będzie garść truskawek w towarzystwie jogurtu naturalnego. Na obiad wystarczą trzy małe ziemniaczki posypane koperkiem, odrobina gotowanej fasolki szparagowej polanej odrobiną oliwy z oliwek i 150 g grillowanej piersi z kurczaka. Na podwieczorek możesz spożyć na przykład mango, a na kolację zupę krem z gruszki i pietruszki z odrobiną jogurtu naturalnego.

Najważniejsze jest to, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety warto udać się do dietetyka, który dobierze dietę indywidualnie. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że każdy jest inny. Mamy inne gusta kulinarne i potrzeby. Co więcej, wybór diety uzależniony jest również od stanu zdrowia. Niektórzy zmagają się też z różnymi alergiami i muszą pewnych produktów unikać. Specjalista udzieli potrzebnego wsparcia i pomoże w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Źródła:

https://heroes-diet.pl/Artykuly/dieta-1300-kcal

https://www.maczfit.pl/blog/dieta-1300-kcal-opis-zasady-i-przykladowy-jadlospis/

https://wylecz.to/diety/dieta-1300-kcal-zasady-efekty-przykladowy-jadlospis/

Ładowanie...