Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Dieta dla osób rzucających palenie

Nałogi mają to do siebie, że niezwykle trudno jest z nich zrezygnować. Ta zasada ma szczególne znaczenie w przypadku palenia papierosów. W tym przypadku oprócz uzależnienia psychicznego, mamy do czynienia także z tym o charakterze fizycznym. Co więcej, dochodzą obawy związane z przybraniem na wadze. Palacze zdają sobie sprawę z tego, że papierosy trzeba będzie czymś zastąpić, a tym elementem najczęściej jest jedzenie. Jednakże do takiej sytuacji nie dojdzie, gdy zadbamy o zbilansowaną dietę, która dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych. Co jest ważne przy komponowaniu posiłków przeznaczonych dla ludzi rzucających palenie? – dieta dla rzucających palenie osób.

Jakie zmiany w sposobie odżywiania należy wprowadzić podczas zrywania z nałogiem palenia?

Osoba podejmująca wyzwanie, którego celem jest rzucenie palenia, bez wątpienia spotka się z uczuciem głodu nikotynowego. Jest to nieuniknione! Pewna grupa ludzi wraca do palenia, inni natomiast próbując przetrwać ciężkie chwile, sięgają po niezdrowe przekąski. Rezultatem jest zwiększenie tkanki tłuszczowej. Jednakże można tego uniknąć, wprowadzając do swojego jadłospisu bardzo ważne zmiany, które pozwolą przejść przez ten proces z podniesioną głową.

Ważnym działaniem jest ograniczenie kaloryczności codziennych posiłków o około 400 kcal. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz metabolizm będzie gorszy, dlatego też wydatkowana energia może być mniejsza. Dobre rezultaty zyskamy, gdy zwiększymy ilość spożywanych posiłków do 5. Odstęp pomiędzy kolejnymi porcjami jedzenia nie powinien być dłuższy niż 3-4 godziny. Dzięki temu ograniczymy  podjadanie między daniami. Alternatywą dla przekąsek powinny być warzywa i owoce, które doskonale zaspokajają mały głód.

Bardzo ważną częścią związaną z nowymi nawykami żywieniowymi jest dbanie o skuteczne nawodnienie organizmu. W tym celu trzepa wypijać około 2 litrów płynów dziennie. Woda pozwoli usunąć substancje toksyczne zalegające w ludzkim układzie.

Dieta dla osób rzucających palenie – z jakich produktów należy zrezygnować?

W tym przypadku koniecznie trzeba wyeliminować pewne grupy produktów. Bezwzględnie nie można spożywać czerwonego mięsa oraz alkoholu, które kojarzą się z paleniem papierosów. Wpływają one na spadek silnej woli. Rezygnujemy także z wyrobów, które kojarzą się z nałogiem. Takim artykułem bez wątpienia jest kawa. Unikamy także słodyczy, tłustych i mocno przyprawionych posiłków, gdyż polepszają one smak papierosa.

dieta dla osób rzucających palenie

Zasadniczą część diety powinny stanowić warzywa i owoce

Osoba rzucająca palenie, koniecznie musi wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce. Istotne znaczenie ma również sposób przygotowywania posiłków. W tym przypadku rezygnujemy ze smażenia na rzecz gotowania, gotowania na parze oraz pieczenia z niewielką zawartością tłuszczu. Warzywa i owoce mają bardzo dużo antyoksydantów, które podejmują skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Dzięki temu mają swój udział naprawianiu szkód, które powstały w organizmie w czasie palenia papierosów. Częste spożywanie darów Matki Natury ogranicza także niebezpieczeństwo ukształtowania się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nawet o 40% w porównaniu z palaczami niestosującymi się do określonej zasady.

Dieta dla osób rzucających palenie – pamiętamy o produktach zawierających błonnik

Nikotyna przyczynia się do pobudzania ośrodkowego układu nerwowego i przyspiesza perystaltykę jelit. Rezygnacja z palenia papierosów może prowadzić do zaparć. Dlatego też duże znaczenie ma wprowadzenie artykułów zawierających błonnik. Co powinny jeść osoby, które rzucają palenie? Bardzo duże znaczenie mają produkty pełnoziarniste, czyli otręby pszenne, płatki owsiane, żytnie, kasza gryczana, brązowy ryż, mąka pełnoziarnista, chleb razowy, karczoch, botwina, bataty, porzeczki, maliny, fasola szparagowa, soczewica, nasiona oraz orzechy.

Jakie witaminy i składniki mineralne są ważne dla osób rzucających palenie?

Dieta dla odstawiających nikotynę powinna uwzględniać obecność określonych witamin i składników mineralnych. Zasadnicze znaczenie ma witamina C, którą znajdziemy między innymi w papryce, pietruszce, brukselce, rokietniku, dzikiej róży, truskawkach. W posiłkach osób rzucających palenie powinna znaleźć się również witamina E. Składnik zawarty jest w olejach roślinnych, na przykład słonecznikowym oraz rzepakowym, orzechach oraz rybach. Bardzo ważny jest także beta-karoten, który zapewnimy sobie, sięgając po takie produkty jak marchew, jarmuż, czy szpinak.

Dieta dla niepalących powinna również zwracać uwagę na jajka oraz wątróbkę ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Warto sięgnąć również po przetwory mleczne, soję, warzywa strączkowe, gdyż nikotyna negatywnie działa na metabolizm wapnia.

Należy dbać o aktywność fizyczną

Osoby rzucające palenie, muszą zapewnić sobie regularną dawkę ruchu. Dzięki temu skutecznie poprawią swoją kondycję fizyczną oraz psychiczną. Wysiłek fizyczny zapewnia dodatkową zastrzyk endorfin. Ponadto, palenie papierosów może poczynić duże szkody, jeżeli chodzi o tkankę mięśniową. W związku z tym należy wybrać takie ćwiczenia, które będą doskonale dopasowane do naszych potrzeb. Warto zatem skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze odpowiedniego sportu. Ćwiczenia przyczynią się także do zwiększenia wydolności płuc palacza. Doskonałą propozycją dla rezygnujących z nałogu jest jazda na rowerze, na rolkach oraz zajęcia fitness.

Bibliografia

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/odzywianie-pomoze-w-rzuceniu-palenia—dieta-bylego-palacza-i-aktywnosc-fizyczna [dostęp 07.10.2019 roku]

https://wylecz.to/diety/dieta-na-rzucenie-palenia-co-jesc-w-trakcie-rzucania-palenia/ [dostęp 07.10.2019 rok]

Ładowanie...