Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Idealna cera oznaką zdrowej diety cz. 4 składniki diety które mają zły wpływ na skórę

Część osób stosujących zdrową dietę, raz na kiedyś pozwala sobie na spożycie pokarmów, które mają bardzo duży wpływ na cerę i skórę ciała. Okazuje się, że kilka produktów spożywanych codziennie lub parę razy w tygodniu może w krótkim czasie zepsuć cerę i spowodować wypryski, lub zmarszczki. Niektóre pokarmy, które są często spożywane, niszczą włókna kolagenowe oraz komórki organizmu. W wyniku tego skóra traci jędrność, a na twarzy pojawiają nowe zmarszczki, które z czasem się pogłębiają. Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę to m.in. cukier, nabiał, produkty mączne, alkohol i sól.

W konsekwencji ich spożywania również następuje zapychanie cery oraz powstawanie mało estetycznych bolących wyprysków lub dużej ilość małych krostek tzw. kaszką na twarzy. Warto jest zatem poznać te produkty, których wyeliminowanie z diety będzie korzystne nie tylko dla uzyskania pięknej skóry, ale także bardziej smukłej sylwetki oraz większej energii i lepszego samopoczucia.

Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę — cukier

Cukier, w tym biały lub brązowy cukier rafinowany, jest niekorzystny dla cery, a nawet zdrowia naszego organizmu. Niszczy on bowiem włókna kolagenowe odpowiedzialne za jędrność skóry. Zakwasza organizm oraz zanieczyszcza krew i fermentuje w jelitach. Powoduje również zapychanie porów skóry, co skutkuje pojawieniem się wyprysków. Okazuje się, iż częste spożywanie cukru ma wpływ na pojawienie się niedoskonałości oraz poszarzałej i pozbawionej jędrności cery. W wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych skóra może stać się sucha i łuszcząca. Mogą również pogłębić się istniejące zmarszczki oraz pojawić się nowe.

Cukier można zastąpić zamiennikami. Należą do nich m.in. ksylitol i erytrytol. Cechują się one znacznie niższą kalorycznością i niższym indeksem glikemicznym. Cukier można zastąpić naturalnym miodem, syropem klonowym lub po prostu z niego zrezygnować. Z kolei te produkty mają wyższą kaloryczność od obu produktów. Są jednak zdrowszymi zamiennikami cukru, gdyż zawierają cenne substancje odżywcze. Wskazany jest jednak umiar w ich spożywaniu, gdyż mogą one prowadzić do zwiększenia masy ciała. Należy też pamiętać, że równie szkodliwy jest syrop glukozowy i syrop glukozowo-fruktozowy, który dodawany jest do wielu produktów spożywczych. Dlatego zawsze powinno się czytać ich etykiety i wybierać produkty o najkrótszym składzie, bez zbędnych dodatków i polepszaczy.

Idealna cera oznaką zdrowej diety cz. 4 składniki diety które mają zły wpływ na skórę

Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę — nabiał

Zarówno nadmiar, jak i niedobór nabiału w diecie jest tak samo niekorzystny. Niektórzy dietetycy uważają, że ze względu na zawartość laktozy i coraz gorszej jakości mleka krowiego, najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Natomiast jeżeli bardzo lubimy wyroby mleczne, ale jednocześnie mamy problemy z cerą, to na początek warto ograniczyć ich spożycie. Najczęstszym objawem nadmiernego spożycia nabiału są wypryski na czole lub bardzo drobne krostki występujące w dużych ilościach na skórze.

Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę — produkty mączne

Produkty te mogą mieć niekorzystny wpływ na stan cery z uwagi na zawartość w nich glutenu  oraz wysokie indeksy glikemiczne.  Należy także sprawdzać skład wszystkich produktów, gdyż gluten jest dodawany nawet do ketchupu, majonezu, jogurtów owocowych oraz innych produktów, w których się go nie spodziewamy. Objawami nadmiaru glutenu w organizmie w przypadku cery są opuchnięte, zaczerwienione policzki, małe krostki oraz przedwczesne zmarszczki. Skóra może być poszarzała lub przebarwiona.

Z kolei wysoki indeks glikemiczny w spożywanych produktach mącznych tj. białym chlebie, czy makaronie, jest wynikiem występowania w nich za wysokiej ilości węglowodanów. Wszystko to może wywoływać stany zapalne skóry, podrażnienia, wysuszenie i łuszczenie się skóry oraz zmarszczki i wypryski. Dobrym zatem rozwiązaniem jest wybieranie produktów pełnoziarnistych. Są one zdrowsze nie tylko dla cery, ale też dla całego organizmu, ponieważ zawierają błonnik oraz cenne witaminy i minerały.

Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę — alkohol

Podobnie jak cukier, alkohol niszczy on włókna kolagenowe. Następuje wtedy utrata jędrności skóry, nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Dodatkowo alkohol rozregulowuje układ hormonalny. W efekcie może to prowadzić do bolesnych, grudkowatych wyprysków na skórze twarzy. Te wypryski mogą także świadczyć o zaburzeniach wątroby, która przy częstym spożywaniu alkoholu może nie radzić sobie z neutralizacją zawartych w nim toksyn. Natomiast innym objawem nieradzenia sobie organizmu z alkoholem jest występowanie poszarzałej, matowej cery oraz również przedwczesne jej starzenie, oraz nadmierne zmarszczki.

Idealna cera oznaką zdrowej diety cz. 4 składniki diety które mają zły wpływ na skórę

Składniki diety, które mają zły wpływ na skórę — sól

Okazuje się, że sól bardzo rzadko kojarzymy ze złym stanem cery. Niemniej jednak  jej nadmiar potrafi wpłynąć negatywnie na cerę. Jednym z objawów nadużywania soli są grudkowate wypryski na twarzy i przedwczesne starzenie skóry. Ponadto skóra jest wysuszona, a cera odwodniona, występują również worki i zasinienia pod oczami oraz zmarszczki. Zbyt duża ilość soli w diecie, może spowodować powstawanie stanów zapalnych skóry na twarzy i całym ciele. Sól znajduje się nie tylko w potrawach, do których ją dodajemy, ale również w produktach spożywczych i dostępnych w sklepach oraz fast foodach. Natomiast w naszej kuchni zwykłą sól można zastąpić bazylią, estragonem, tymiankiem, czosnkiem lub solą himalajską.

Eliminacja czy ograniczenie w diecie?

Niektóre produkty, takie jak sól jest ważnym składnikiem diety (ze względu na zawartość jodu), o ile nie stosujemy jej w nadmiarze.

Warto jednak ograniczyć spożycie niektórych produktów, i to nie tylko ze względu na cerę. Część z nich bowiem szkodliwie działa na cały organizm i spożywane ich w nadmiarze doprowadza do różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Skutkiem diety obfitującej w powyższe produkty może być:

  • osłabiona odporność,
  • brak energii,
  • kłopoty ze snem,
  • nadciśnienie,
  • miażdżyca,
  • chroniczne zmęczenie,
  • spadek nastroju,
  • nadwaga lub otyłość,
  • choroby nowotworowe.

Takie zalecenia w stosunku do diety, czy stosowanych kosmetyków na pewno skorygują dietetycy i kosmetolodzy. Oznacza to zatem, że najlepiej jest udać się do tych specjalistów, z których jedni dobiorą dietę indywidualnie z uwzględnieniem naszych potrzeb i dolegliwości. Drudzy zaś określą, jakie kosmetyki powinniśmy stosować. Wybiorą w tym produkty, które wpływają pozytywnie na cerę i wyeliminują te, które wpływają na nią negatywnie.

Jeżeli codzienna dieta jest dobrze zbilansowana i zdrowa dla naszego organizmu, to w efekcie cera tylko na tym zyskuje. Niemniej jednak w wielu przypadkach kobiety upiększają ją dodatkowymi kosmetykami, aby dodać sobie urody.

Źródła:

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/co-jesc-by-miec-zdrowa-cere/

https://www.superpharm.pl/blog/jak-mie-ladna-cere-rady-kosmetologa

Ładowanie...