Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Metabolizm, jak możemy na niego wpłynąć?

Przemiana materii może być szybka lub wolna. W przypadku, gdy jest on spowolniony, wówczas dochodzi do sytuacji, w której ustrój człowieka spala mniejszą ilość kalorii. Wtedy pozostała wartość odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Istnieją jednak sposoby na to, aby nieco przyspieszyć metabolizm. Dlatego warto przyjrzeć się swoim nawykom, a w razie konieczności wprowadzić pewną korektę. Dowiedz się, co zrobić, aby przemiana materii była sprawniejsza.

Jak można przyspieszyć przemianę materii? Metabolizm – najważniejsze informacje

Gdy przemiana materii jest spowolniona, nie oznacza to, że z tej sytuacji nie ma wyjścia. Istnieją skuteczne metody, aby ją poprawić. W tym przypadku warto jeść zdrowe śniadanie, uwzględnić w swoim menu pełnowartościowe białko, jeść regularnie czy wprowadzić do swojego menu ostre przyprawy. Nie należy też zapominać o systematycznym treningu aerobowym, nawadnianiu, czyli odpowiednim piciu wody. Przydadzą się także napoje zawierające kofeinę, błonnik i relaks. Zapomnij również o stosowaniu tak zwanych diet cud, których bardzo dużo jest w sieci oraz w powszechnej opinii.

Metabolizm i jego przyśpieszenie, czyli regularne spożywanie śniadania

Początek dnia należy rozpocząć od zdrowego i pełnowartościowego śniadania. Dzięki temu organizm otrzyma potrzebną dawkę energii. Dobre śniadanie powinno być pożywne i zawierać węglowodany złożone. Świetną propozycją będzie kanapka z pełnoziarnistym pieczywem, warzywa lub owsianka. W ten sposób organizm otrzyma sporą dawkę błonnika.

Metabolizm, jak możemy na niego wpłynąć?

Jak przyspieszyć metabolizm, czyli dlaczego białko ma znaczenie?

W procesie związanym z przyspieszeniem przemiany materii duże znaczenie odgrywa pełnowartościowe białko. Specjaliści podkreślają, że przyczynia się do poprawy metabolizmu o około 25%. Dlatego w komponowaniu codziennych potraw przydadzą się takie składniki jak chude mięso, ryby, twaróg, jogurt, jajka czy też smaczne rośliny strączkowe. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ można osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. Nie przekraczaj zatem dobowego zapotrzebowania na białko o więcej niż 1g na kilogram masy ciała.

Przyspieszenie metabolizmu, czyli regularne spożywanie małych ilości pokarmu

Lepsze efekty, jeśli chodzi o metabolizm, osiągnie się wówczas, kiedy będzie się spożywało mniejsze posiłki, ale częściej. Nie należy się przejadać, ponieważ wtedy organizm będzie potrzebował więcej energii do strawienia posiłku. Najlepiej jeść co 3- 4 godziny, ponieważ wówczas przemiana materii z pewnością przyspieszy i uzyskasz wspaniałe rezultaty.

Ostre przyprawy, jako fantastyczny sposób na metabolizm

Okazuje się, że niebagatelne znaczenie w procesie związanym z przyspieszeniem metabolizmu mają ostre przyprawy. Dlatego do swojego codziennego menu należy wprowadzić takie zioła jak kurkuma, ostra papryka, chili, czosnek, imbir, pieprz, goździki, lubczyk, cynamon czy majeranek. Przyprawy te mogą podkręcić przemianę materii nawet o  25%. Istotne jest również to, że ostre przyprawy wspaniale spalają tłuszcz.

Aktywność fizyczna, jako niezbędny element dobrej przemiany materii

Nie ma dobrej przemiany materii bez aktywności fizycznej. W tym celu doskonale sprawdzi się trening aerobowy lub siłowy. Może to być na przykład bieganie, aerobik czy też uwielbiana przez wiele osób jazda na rowerze. Co więcej, do uzyskania pożądanego efektu ważny jest także czas. Taki trening powinien trwać około 40 minut. Gdy jesteśmy aktywni fizycznie, podczas snu dochodzi do znacznie szybszego spalania kalorii.

Dbałość o nawadnianie organizmu

Niezależnie od celu każdy człowiek powinien dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W zależności od osoby należy wypijać około 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia. Świetne efekty przynosi rozpoczęcie dnia od wypicia zimnej wody z cytryną. Wówczas organizm wykorzystuje energię do ogrzania ustroju. Wspaniale pobudza to przemianę materii.

 metabolzm jak możemy na niego wpłynąć

Spożywanie napojów zawierających kofeinę

Ważne miejsce w dbałości o lepszą przemianę materii zajmują napoje zawierające kofeinę, a więc kawa, zielona herbata czy yerba mate. Dzięki temu wytwarza się noradrenalina, która przyczynia się do poprawy metabolizmu. Co więcej, napoje te także spowalniają proces starzenia się organizmu. Dlatego warto po nie sięgać, ale oczywiście w rozsądnych ilościach.

Błonnik wspaniałym sposobem na podkręcenie przemiany materii

Przemianę materii uda Ci się podkręcić także wtedy, gdy będziesz spożywać błonnik. Wynika to z tego, że wspaniale poprawia on perystaltykę jelit. Dzięki temu układ pokarmowy pracuje dużo lepiej. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o lepsze wydalanie i usuwanie z organizmu niestrawionych resztek pokarmu.

Zapomnij o dietach cud

Diety cud, które zakładają, że w krótkim czasie uda Ci się zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę należy wyrzucić do kosza. Z pewności nie jest to dobry sposób, na usprawnienie pracy swojego organizmu. Dlatego, jeśli chcesz podkręcić metabolizm, staraj się po prostu dobrze odżywiać!

Poprawa przemiany materii przez codzienny relaks

Relaks zajmuje ważne miejsce w procesie związanym z poprawą przemiany materii. Dzięki temu w mniejszym stopniu wydziela się kortyzol i adrenalina, czyli hormony stresu, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Dlatego wprowadź do swojego życia pasje. Czytaj książki, podróżuj, medytuj lub uprawiaj inne preferowane przez Ciebie aktywności.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety zasięgnij opinii dietetyka, który dobierze dietę indywidualnie do Twoich potrzeb. Uwzględni alergie, preferencje kulinarne, podpowie na, co należy zwrócić uwagę, a czego unikać!

Bibliografia:

https://dietetycy.org.pl/sposoby-na-przyspieszenie-metabolizmu/

Ładowanie...