Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Odchudzanie nie musi być katorgą – zmiana nawyków żywieniowych

Wielu osobom wydaje się, że zrzucenie nadprogramowych kilogramów wiąże się z ciężką pracą na siłowni. Oczywiście jest w tym wiele prawdy. Systematyczne treningi, zwłaszcza tak zwane cardio skutecznie spalają tkankę tłuszczową. Dlatego bieganie, pływanie i wszelkiego rodzaju inne sporty, w których trakcie wylewamy z siebie przysłowiowe siódme poty również są wskazane. Jednak żadna aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli zaniedbamy pewną kluczową dla procesu odchudzania kwestię. Pamiętajmy więc – zmiana nawyków żywieniowych, to podstawa!

Bez odpowiedniej diety, odchudzanie nie ma sensu. Tu u większości osób pojawia się jednak obaw – Jak to? Nie dość, że trzeba regularnie trenować, to jeszcze drastycznie zmienić codzienne menu? Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Czy odchudzanie na pewno musi być katorgą?

Nie, nie musi. Wystarczy, że znajdziemy w sobie odpowiednią motywację. Poza tym dziś oferta klubów fitness, siłowni i innego rodzaju placówek oferujących zajęcia sportowe jest na tyle szeroka, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zaczniemy uprawiać dyscyplinę, która najbardziej do nas pasuje, z czasem okazać może się, że nawet ją polubimy. Tym bardziej, jeśli efekty pracy nad sylwetką staną się zauważalne. To daje pozytywnego kopa do dalszego działania. Chcemy więcej i więcej. Nawet się nie spostrzeżemy, a zajęcia staną się dla nas nieodłącznym elementem dnia.

Powracając jednak do kwestii zmiany nawyków żywieniowych-te mają kluczowe znaczenie. Po pierwsze, wbrew pozorom nie należy się głodzić. Nie dość, że nie będziemy mieli energii, to jeszcze szybko doczekamy się tak zwanego efektu jo-jo. Zrzucimy zbędne kilogramy, tylko po to, by po chwili znów je nadrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie diety, która jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Takowa charakteryzuje się jednak kilkoma zasadami.

zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków żywieniowych – regularne, zdrowe posiłki

Pierwszą zasadą odpowiedniego żywienia są regularne posiłki. Najlepiej jeść mniej więcej pięć posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Bo choć większość z nas przyzwyczajona jest do klasycznych trzech dań w postaci śniadania, obiadu i kolacji – takie rozwiązanie nie jest najlepsze dla organizmu. O wiele lepiej funkcjonuje on, gdy jemy częściej, ale mniej obficie. Liczą się również stałe pory zasiadania do stołu. Nie bez znaczenia pozostaje również przynajmniej dwugodzinna przerwa między ostatnim posiłkiem a pójściem spać. Podjadanie w nocy lub późne kolacje, to gwarancja dodatkowych kilogramów.

Poza tym ogromne znaczenie ma również dobór konkretnych składników. Gdy zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, musimy skupić się na produktach takich, jak grube kasze czy pełnoziarniste, ciemne pieczywo. Bezwzględnie unikać musimy z kolei białych, pszennych bułek i słodkich ciastek. Słodkie batoniki, cukierki i innego rodzaju łakocie zastąpić należy zresztą warzywami i owocami. Ze zdziwieniem spostrzeżemy wtedy, że większość z nich jest na tyle słodka, że z powodzeniem zastępuje niekonieczne zdrowe dla nas słodycze. Gdy chodzi o tłuszcze, skupić należy się na tych roślinnych, a więc oliwie, oleju rzepakowym czy słonecznikowym. Z mięs zalecane jest oczywiście to chude, czyli kurczak i indyk. Także duże ilości ryb również powinny znaleźć się w jadłospisie osoby, która pragnie zmienić swoje żywieniowe nawyki. Nie trzeba wspominać, że bezwzględnie należy też zrezygnować z tak zwanych fast-food. Gdy nie wyobrażamy sobie bez nich życia, możemy jednak ustalić jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolimy sobie na nieco więcej w diecie-tak zwany cheat day. Jeden posiłek w postaci pizzy czy hamburgera nie zrujnuje naszych dotychczasowych starań, a z pewnością poprawi humor i uświadomi, że dieta wcale nie jest taka straszna.

Wysypianie się i stres, a tycie

Dbając o sylwetkę, pamiętajmy też o wysypianiu się. Być może dla niektórych brzmi to dość dziwnie, jednak sporo prawdy jest w tym, że zbyt mała ilość snu wzmaga uczucie głodu! Czynnikiem niesprzyjającym naszym staraniom jest też stres. Nie dość, że w większości go zajadamy, to takowy prowadzi też do poważnych zmian w układzie hormonalnym. A te z kolei spowalniają przemianę materii.

Obmyślając dietę odchudzającą, pamiętajmy zatem o powyższych wskazówkach. Zdrowe, a zarazem smaczne posiłki, to podstawa. Przy nich nie popadniemy w zniechęcenie. Zmiana nawyków żywieniowych połączona z aktywnością fizyczną, odpowiednią ilością snu i unikaniem stresujących sytuacji z pewnością przyniesie efekty.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/jak-zdrowo-schudnac-10-zasad-zdrowego-i-bezpiecznego-odchudzania-aa-choq-WASs-tEX8.html

Ładowanie...