Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Posprzątaj po świętach

Jolanta Lenartowicz

Ociężali, wzdęci z trudnymi do ukrycia i przeżycia objawami, co tu kryć „przejedzenia kończymy niemal każde tradycyjne święta.

 

Dość tego przejadania – przyrzekamy sobie rozdrażnieni, pokwękując na przejawy dyskomfortu, kolki, odbijania, bóle brzucha… i głowy. Zazwyczaj i na szczęście prze-chodzi to po kilku dniach, kiedy aktywnie włączy się nasz wewnętrzny system oczyszczania (z wątrobą na czele) i zaczyna sprzątanie, przesuwa wszystkie zalegające resztki, wymiata, wy-dala, opróżnia – najpierw jelito cienkie, potem grube, okrężnica.
Ale niestety, nie zawsze tak jest. Całkiem sporej i coraz to większej grupie ludzi to wewnętrzne oczyszczanie, sprzątanie przychodzi z wielkim trudem. Na co dzień mają oni problem ze sprawnym wydalaniem, a co dopiero po takim świątecznym przesycie. Tym bardziej więc u [ nich pojawiają się niemałe problemy.

 

posprzatajposwietach

 

Już pierwszy kęs

A zaczyna się już na ogół przy pierwszym kęsie. Niedokładnie pogryziona kanapka, nie przeżuta właściwie, zamiast już w jamie ustnej przejść wstępny proces trawienia – nadmiernie i szybko popijana herbatą, wodą, piwem – przeganiana jest dalej. Niezbyt „spreparowana” trafia do dwunastnicy, stamtąd zgodnie z planem jeszcze dalej. Niektóre, te przetrawione fragmenty, owszem są wchłaniane, ale pozostałe trafiają do jelita grubego. Tam bardzo powoli rozkładają je bakterie gnilne, przy czym wydziela się wiele substancji toksycznych, niekorzystnych dla funkcjonowania całego organizmu. Tworzyć się mogą, tak zwane kamienie kałowe. Wszystko to razem powoduje, że światło jelita zacieśnia się, a samo jelito coraz trudniej wypełnia swoją rolę przesuwania i wydalania resztek. Utrudniona jest też praca gruczołów wchłaniających składniki odżywcze.

Co robić? Jak przywrócić sprawność naszej wewnętrznej kanalizacji? Miarą jej dobrego funkcjonowania jest czas upływający między zjedzeniem pokarmu a wydaleniem jego resztek. Można samemu dokonać próby jedząc trzy średniej wielkości buraczki. Jeśli ich barwnik pojawi się w wydalinach po 12 godzinach – to znakomicie; jeśli po 24-36, jeszcze dobrze. Ale jeśli później?

 

Powszechna uciążliwość

Zaparcia stają się kłopotem w niektórych społeczeństwachnawet u 90 procent ludności, zwłaszcza w wieku starszym. Pociągają za sobą uciążliwe skutki, wynikające z upośledzonego „sprzątania”. Jest to zatem uciążliwość tak powszechna, że można o niej mówić, jak o bólu głowy. A najczęściej powstaje w rezultacie niewłaściwego trybu życia, złej diety, braku ruchu, nadmiernego stresu.
Kiedy już zdarzy się tak, że „człowiek poszedł w zaparcie’ i nie może już sam sprawnie wykonać tej niby mało skomplikowanej operacji, konieczna jest pomoc. Często sięga się po leki rozluźniające. Pomagają one, tyle że wyręczane jelita „przyzwyczajają się do lenistwa” i trzeba stosować środki coraz to silniejsze. O obstrukcji warto zatem pomyśleć, zanim myśleć będzie musiał lekarz.
– Leczenie zaparć – wymaga kompleksowego podejścia. Konieczne jest branie pod uwagę po pierwsze diety, po drugie – ruchu, po trzecie – czynników psychicznych, stresogennych.
Ważny jest też ruch. Jelita, aby funkcjonowały dobrze, sprawnie wykonywały swoje zadanie, to znaczy kurczyły się i rozszerzały, przesuwając w ten sposób masę do wydalenia, potrzebują ruchu. Tego mamy stanowczo za mało, też za to płacimy za- parciami.

 

Ziołowa miotełka

Na szczęście, , z pomocą przychodzi też „ziołowa miotełka”: zioła i preparaty roślinne. Ich bukiet jest okazały, ale prym w nich wiodą:
* aloes;
*
wyciąg z kory kruszyny.
Zawarte w tych roślinach substancje czynne potrafią zmusić rozleniwione jelita do wykonywania koniecznych ruchów perystaltycznych, a także pomagają zatrzymywać wodę. W rezultacie więc przyspiesza się ruch rozluźnionej „materii”, która przechodzi przez jelita. Preparaty wykazują też działania rozluźniające na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego. Wszystko to powoduje, że z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu zaparć wynikających z leniwości jelit i nadmiernych skurczów mięśni gładkich.
–  Ponieważ jednak nie wolno wyręczać jelit w ich własnej aktywności, preparat ten stosować należy nie dłużej niż 7-10 dni, gdyż nadużywanie spowodować może niedobór potasu niekorzystny dla właściwego funkcjonowania układu krążenia – przestrzegają lekarze, a uwaga ta dotyczy głównie osób młodych i ludzi starszych. No i oczywiście zalecana jest dieta: dużo błonnika, mało wysoko przetworzonych produktów, dużo wody.

 

Szybka pomoc

Karnawał za pasem. Nagle uświadamiasz sobie, że do wielkiego balu, który być może odmieni twoje życie zostało kilka dni. A tymczasem suwak w ulubionej sukience dopina się z trudem, a ona zamiast zdobić, podkreśla wałki tłuszczu.
–  Schudnięcie, na przykład w tydzień, bez wyrządzenia sobie szkody na zdrowiu jest po prostu niemożliwe – twierdzą specjalistki od spraw „ciężkiej wagi” dr Beatą Będzińską zlekarzem bariatrą, na czele – Gubienie kilogramów to walka na dłużej. Nie znaczy jednak, że w tej sytuacji nic dla siebie zrobić me można.
A więc co? Można i trzeba sobie nieco ulżyć. Na przykład proponuje się w tygodniu, poprzedzającym owo wielkie wyście, zaplanować dwa dni (na przykład poniedziałek i piątek), jako dni… na wodzie, albo na chudym mleku. Pić 2-3 litry, uzupełniając „dietę” mikroelementami i witaminami. To nie jest głodówka, jedynie małe oczyszczenie organizmu. Resztki przemiany materii wydalą się z jelit, jelita obkurczą się, dzięki temu uzyskamy poczucie pewnego komfortu, względnej lekkości.
Jeżeli konieczna jest jeszcze szybsza pomoc, wtedy korzystnie działa stosowana już szeroko w świecie metoda hydrokolonoterapii, czyli głębokie oczyszczanie jelita grubego i okrężnicy wodą, podaną specjalnym urządzeniem komputerowym. Precyzyjnej regulacji podlega dzięki niemu temperatura wlewu, ciśnienie, itp. Jest to zabieg bezbolesny, nieinwazyjny, a przy tym niosący ulgę. I to zarówno pacjentom (u których bywa poprzedzany konsultacją lekarską) jak i u osób zdrowych. Uzyskują one wtedy uczucie lekkości, dobrego wypróżnienia i… zmniejszenia obwodu brzucha. /

Ładowanie...