Dietetyk Wrocław - Leczenie Otyłości | Saba Odchudzanie

Top 10 – dieta odchudzająca

Współcześnie wiele osób zmaga się z nadwagą i różnymi problemami zdrowotnymi. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, często próbują zmienić codzienny jadłospis. Jaka dieta odchudzająca jest jednak najlepsza? Jakie są jej główne założenia? Przedstawiamy top 10 – dieta odchudzająca.

Dieta odchudzająca – TOP 10

1. Dieta alkalizująca

Jadłospis ten przeznaczony jest dla osób z problemem nadmiernej ilości toksyn w organizmie. Dieta alkalizująca usuwa je, dzięki czemu prowadzi do zrzucenia kilogramów. Jej czas trwania wynosi 4 dni. Podstawowymi składnikami jadłospisu są warzywa i owoce. W trakcie trwania diety można spożywać takie posiłki jak owsianki z płatków jaglanych, warzywno-owocowe zupy czy jarmuż z makaronem. Warto pamiętać o tym, aby na pół godziny przed każdym posiłkiem wypić szklankę ciepłej wody, a codziennie rano kubek wody z sokiem z cytryny.

2. Dieta odchudzająca bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to rozwiązanie dla osób chorych na celiakię i uczulonych na gluten. Jej głównym założeniem jest rezygnacja z pszenicy, żyta i jęczmienia. W trakcie trwania diety można spożywać posiłki zawierające kukurydzę, ryż czy grykę i uzupełniać je warzywami i owocami.

O ile chorzy na celiakię nie mają za bardzo wyboru, to dieta bezglutenowa wpisuje się w grupę diet niskowęglowodanowych. Należy pamiętać o tym, aby bez wskazań medycznych nie eliminować glutenu z pożywienia przez dłuższy czas. Może to bowiem negatywnie wpłynąć na zdrowie.

dieta odchudzająca

3. Dieta śródziemnomorska

Ta dieta odchudzająca znacząco zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób. Opiera się ona głównie o produkty zawierające zdrowe tłuszcze. W jadłospisie powinny więc znaleźć się orzechy, ryby, owoce czy oliwa z oliwek. Do posiłków warto dodać również zielone warzywa oraz produkty z pełnego ziarna. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby ograniczyć jedzenie sera i czerwonego mięsa.

4. Dieta wegańska

Jadłospis ten ze względów etycznych zdobywa coraz więcej wielbicieli. Nie zawiera on bowiem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód, nabiał czy jajka. Dzięki spożywaniu warzyw, owoców oraz posiłków bogatych w białko roślinne można znacząco stracić na wadze, oraz poprawić swoje zdrowie.

5. Dieta niskosodowa

Jadłospis tego typu pomaga obniżyć ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na organizm. Niskosodowa dieta odchudzająca ogranicza ilość cholesterolu i zawiera produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe. W jej trakcie można również spożywać warzywa i owoce, a także posiłki bogate w błonnik.

6. Post przerywany, czyli dieta odchudzająca dla zdeterminowanych

Dieta oparta na poście to znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować i nie boją się głodówek. W jej trakcie spożywa się dowolne posiłki przez określoną ilość godzin dziennie lub kilka dni w tygodniu, a następnie ogranicza jedzenie lub przechodzi na produkty niskokaloryczne. Taka dieta odchudzająca pozwala na stratę zbędnych kilogramów oraz znaczącą poprawę metabolizmu. Należy przy tym pamiętać, że posiłki powinny być urozmaicone i wystrzegać się efektu jojo.

dieta odchudzająca

7. Dieta Ornisha

Jadłospis stworzony przez dr. Deana Ornisha pozwala nie tylko na zrzucenie kilogramów, ale także na ochronę serca. Dieta zawiera bowiem produkty, które są jak najmniej przetworzone. Tym samym eliminuje wszelkie posiłki typu instant czy słodycze. Dozwolone jest spożywanie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz tych mających kwasy omega-3.

8. Dieta TLC

Głównym założeniem tej diety jest rezygnacja z posiłków o wysokiej ilości tłuszczów nasyconych. W jadłospisie powinny więc znaleźć się chude mięsa, ryby, owoce i warzywa. Taka dieta odchudzająca bez wątpienia wyszczupli sylwetkę, a także zmniejszy ilość cholesterolu w organizmie.

9. Dieta wegetariańska

Wegetarianizm to dieta, która jest bardzo podobna do weganizmu. Jedyną różnicą jest przyzwolenie na spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód czy jajka. W trakcie jej trwania warto również jeść wszelakie rośliny strączkowe, ziarna oraz warzywa i owoce.

10. Dieta fleksitariańska

Fleksitarianizm to rozwiązanie dla osób, które chcą być wegetarianami i od czasu do czasu wciąż jeść mięso. Jadłospis dzieli się na pięć grup – „nowe mięso”, w skład którego wchodzą między innymi tofu czy orzechy, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, nabiał oraz cukry i przyprawy. Stosując tę dietę, warto pamiętać o spożywaniu zielonych roślin. Dzięki temu szybko zrzuci się zbędne kilogramy.

Dieta odchudzająca – podsumowanie

Znalezienie odpowiedniej i sprawdzonej diety wydaje się trudnym zadaniem. Są to jednak tylko pozory. Wybranie jednego z powyższych jadłospisów bez wątpienia pozwoli bowiem na wyszczuplenie sylwetki. Warto jednak pamiętać o tym, aby wszelkie decyzje skonsultować z dietetykiem. Dzięki temu nie zaszkodzi się swojemu zdrowiu.

Źródła:

1. Dieta alkalizująca – jak przeprowadzić krok po kroku – Odchudzanie – Polki.pl, https://polki.pl/dieta-i-fitness/odchudzanie,dieta-alkalizujaca-jak-przeprowadzic-krok-po-kroku,10043631,artykul.html
2. Dieta bezglutenowa – dla kogo, zasady, przepisy i jadłospis – Zdrowe odżywianie – Polki.pl, https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,dieta-bezglutenowa-zasady-i-jadlospis-i-opinia-dietetyka,10030980,artykul.html
3. Te diety pozwolą ci schudnąć. Ranking najlepszych diet odchudzających, https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/diety/10263797/ranking-najlepszych-diet-odchudzajacych.html
4. Ranking 10 najlepszych diet na świecie I Vers-24, https://www.vers-24.pl/ranking-10-najlepszych-diet-na-swiecie/

Ładowanie...